Co to jest TOAF?

To oprogramowanie do diagnostyki oraz konfiguracji samochodów marki Rover 75 oraz MG ZT. 


Co go odróżnia od innych interfejsów?

Jakich innych? :) Interfejsów skoncentrowanych na jednej marce – marce Rover/MG nie ma wielu. Sprzętem, który łączył w sobie diagnostykę oraz kodowanie funkcji jest Testbook T4 wyprodukowany przez firmę Omitec. To co potrafi Testook T4, teoretycznie zrobi także TOAF. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że w niektórych przypadkach zrobi więcej, a to za sprawą, że nie obowiązują go żadne procedury. Zatem oprogramowanie TOAF dla Rover 75/MG ZT będzie potrafiło diagnozować moduły w aucie takie jak: sterownik silnika (ECU), moduł świateł (LSM), moduł komfortu (BCU), immobilizer (EWS), moduł ABS, zestaw wskaźników (IKE), sterownik klimatyzacji (ATC), moduł parktronika (PDC), system poduszek powietrznych (SRS), i inne. Oprócz diagnostyki, będzie miał też możliwość pełnej konfiguracji. Przy jego pomocy będzie można adoptować używane moduły do auta (zmiana konfiguracji, VINu, kodów ZCS), zmienić konfigurację auta pod preferencje użytkownika, włączyć światła DRL, dopisać używane piloty czy zrobić update sterownika silnika zwiększając przy tym osiągi auta.  Oczywiście są dostępne jeszcze inne programy takie jak np. DIS, INPA czy BMW Scanner. Niestety nie są one w pełni kompatybilne z naszymi autami, a przede wszystkim ciężko je zmusić do działania z naszymi R. Część modułów jednak jest 1:1 jak w BMW dlatego w/w potrafią je diagnozować. Jednak jeden z ważniejszych modułów – moduł komfortu BCU (GM6) – poddawał się tylko oprogramowaniu T4. Dlatego TOAF zmienił trochę ten stan rzeczy.

Po co TOAF, skoro jest T4?

Testbook T4, jest urządzeniem drogim i w niewielu miejscach dostępny. Tworząc TOAF'a zależało nam, aby był to program prosty, tani i dostępny dla każdego, przeciętnego posiadacza samochodu ROVER/MG. Jak wspomniałem wyżej, TOAF nie trzyma się sztywno procedur. Może z powodzeniem zdiagnozować, skonfigurować czy dopisać do auta tylko jeden, wybrany sterownik. Nie musi mieć spójności VIN’ów i kodów wyposażenia (ZCS) aby móc pracować. Jego największą zaletą jest na pewno cena  i prostota obsługi.


Jaki będzie koszt oprogramowania TOAF?

TOAF w podstawowej wersji będzie udostępniony za darmo. Odpłatnie będą świadczone takie usługi jak np. dopisanie używanego pilota czy zwiększenie mocy silnika (chiptuning). Jednak kwoty za te usługi nie będą przewyższać 200 zł. Program w podstawie będzie zupełnie darmowy podobnie jak każde aktualizacje.


Kto będzie mógł korzystać z programu TOAF?

Każdy posiadacz samochodu marki ROVER 75/MG ZT. W początkowej fazie powstawania oprogramowania były plany aby TOAF był przypisany tylko do jednego auta, ale po analizie wszystkich za i przeciw zdecydowaliśmy, że projekt będzie bez ograniczeń.  Na pewno osoba, która będzie obsługiwać program musi mieć podstawowe pojęcie z dziedziny obsługi programów diagnostycznych . Mimo iż dołożyliśmy wszelkich starań aby produkt był wolny od błędów nie możemy zagwarantować , że nieodpowiednie korzystanie z programu może doprowadzić nawet do unieruchomienia auta. Jeśli jednak użytkownik będzie stosował się do komunikatów jakie wyświetla program nie ma powodów do obaw. W każdym module, w którym możliwe będzie jakiekolwiek wprowadzenie zmian konfiguracyjnych istnieje opcja zapisu i odczytu konfiguracji danych.


Jaki interfejs będzie współpracował z  programem TOAF?

Póki co każdy interfejs posiadający wsparcie dla obsługi protokołu DS2 BMW.  Może to być coś starszego opartego o układ MAX232 podłączanego do portu szeregowego  w komputerze lub nowszej generacji produkt oparty o układ FTDI podłączany do portu USB. Najważniejsze, to komunikacja na linii K oraz L i praca z prędkością 9600 bitów/sekundę. Taki kabel można już zakupić na portalach aukcyjnych od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

 

Copyright © 2024. All Right Reserved.
Powered By ROVERki.pl