Nasza strona www przeżywa wzmożony ruch, a licznik pobrań programu Toaf Tool wciąż rośnie. Odnotowaliśmy już dwie próby włamania na stronę oraz jeden kilkuminutowy atak DDOS :) Nie wiemy czy uznać to należy za sukces czy za porażkę naszego skromnego produktu...

Wiemy, że pojawienie się programu wzbudziło wiele emocji. Oprócz tych pozytywnych, pojawiły się także te negatywne. Liczyliśmy się z tym od momentu kiedy po raz pierwszy Świat usłyszał o naszych zamiarach, ale nie sądziliśmy że będzie to w takiej skali. Wiadomo było od początku, że program będzie darmowy z wyjątkiem kilku opcji dodatkowych. Wiadomo było, że będzie działał w oparciu o najprostrze rozwiązania sprzętowe. Wiadomo było, że będzie alternatywą dla serwisówki Omitec T4 i wiadomo było, że właściele T4 będą do niego wrogo nastewieni.

Dostajemy od Was wiele maili oraz prywatnych wiadomości na Facebooku. Część z nich to podziękowania za wykonaną pracę, część to pytania techniczne z obsługi programu, ale pojawiają się także pytania pełne obaw o użytkowanie programu. To wszystko za sprawą pojawiających się na zagranicznych forach informacji o rzekomym negatywnym wpływie TOAF'a na sterowniki zainstalowane w Waszym samochodzie.

TOAF jest narzędziem dla ludzi myślących. Jeśli ktoś używa go zgodnie z przeznaczeniem, nie powinien niczego zepsuć. To ma być proste i tanie narzędzie do diagnostyki i konfiguracji naszych samochodów (R75/ZT). Ma być alternatywą dla T4 Omitec z kilkoma opcjami, których T4 nie potrafi. Sądzimy, że TOAF właśnie taki jest.

Udostępniając go szerszemu gronu użytkowników na całym świecie, liczyliśmy się, że w krótkim okresie czasu zastaną obnażone wszelkie błędy programu. Począwszy od tych najdrobniejszych - literówki - skończywszy na dużych błędach - np. rozsynchronizowanie immoblisera i unieruchomienie samochodu.
Jeżeli ktoś bardzo chce, to na pewno znajdzie sposób aby uszkodzić swoje moduły. Jeśli jednak postępuje się zgodnie z przeznaczeniem, robi się kopie zapasowe konfiguracji modułów - nie ma się co obawiać.

Ponieważ wszelkie sugestie związane z bezpieczeństwem Waszych aut są dla nas ważne, nie pozostajemy obojętni. Już dzisiaj trwają prace mające na stałe wyeliminować znalezione dotąd błędy. Do programu zostaną dopisane pewne funkcje zwiększające bezpieczeństwo Waszych konfiguracji. Program będzie dbał o to, abyście mogli w razie jakiegoś nieprzewidzianego zdarzenia powrócić do poprzedniego stanu.

I tak odpowiadając na zarzuty stawiane na zagranicznym forum:

- synchronizacja DDE/EWS. Dziękujemy za wskazanie błędu. Faktycznie w pewnych okolicznościach on występował.

- zabezpieczenie kodów ZCS w sterownikach IKE, EWS i DME/DDE. Jeśli ktoś faktycznie podejmie próbę usunięcia kodów z pamięci sterowników, program zapisze je wcześniej na dysku i pozwoli odtworzyć w dowolnym momencie.

- zabezpieczenie pilotów zdalnego otwierania. W programie jest opcja dająca możliwość skasowania każdego z 5-ciu możliwych, zakodowanych pilotów. Przed skasowaniem program zapyta czy jesteśmy tego świadomi, ale także wykona kopię odpowiednich modułów. W razie przypadkowego skasowania pilotów, będzie możliwość odtworzenia wcześniejszego stanu.

Pisząc o tym ostatnim, chcielibyśmy się odnieść do zarzutu stawianego nam przez użytkowników jednego z zagranicznych forów, jakoby funkcja kasowania pilotów była próbą wyłudzenia od Was pieniędzy. Absolutnie nie o to chodzi. Ta funkcja daje nam możliwość pozbycia się z konfiguracji auta np. zagubionego pilota lub pilota, którego nigdy z Waszym autem nie było. Opcja płatna - to tylko i wyłącznie dodanie obcego, używanego pilota do Waszego samochodu.

Na koniec chcemy Was zapewnić, że prace nad kolejnymi wersjami TOAF'a trwają. Każde zgłoszenie błędów analizujemy, każdą sugestię poddajemy pod dyskusje. Chcemy TOAF'a rozwijać tak długo jak to będzie możliwe. Wszystko w ramach zamiłowania do samochodów, elektroniki, kodowania... traktujemy to jako hobby.

Na zakończenie chcielibyśmy jeszcze uściślić listę osób odpowiedzialnych za projekt TOAF od strony technicznej oraz informacyjnej. Wiemy, że w sieci pojawiają się osoby nie związane z naszym projektem, próbujące wypowiadać się na temat programu nie mając o nim żadnego pojęcia lub kopiując posty z polskiego forum na inne, często przeinaczając nasze prawdziwe słowa i wprowadzając Was nieumyślnie w błąd.

1. marcin.misek
2. MaReK (Cocoban78)
3. longer86
4. prebenny
5. Steryd

Pozdrawiamy wszystkich użytkowników TOAF'a. Dziękujemy za dobrowolne wsparcie finansowe, a przede wszystkim za zgłoszenia błędów, także i naszym oponentom ;)

Zespół TOAF.

Copyright © 2024. All Right Reserved.
Powered By ROVERki.pl